30/03/2010

ПРВОАПРИЛСКА ИСТОРИЈА И ПРВОАПРИЛСКИ ТРИКОВИ!

Дали некогаш сте се запрашале или можеби знаете од кога 1ВИ АПРИЛ се празнува како ДЕН НА ШЕГАТА ???

Верувале или не се почнало пред повеке од 4 века во Франција!

А зошто и како?

Па не се знае со сигурност но се верува дека некако вака течеле случувањата :

Се почнало во 1582 година кога во Франција кралот Чарлс IX го сменил календарот за сметање на времето.

До тогаш Новата Година се славела на 1ви Април. Со новиот календар Новата Година е преместена на 1ви Јануари.


Во тие далечни времиња вестите патувале споро па така некои луѓе дознале за промената дури по неколку години а имало и такви кои не сакале да го прифатат новиот календар и тие продолжувале да ја слават Новата Година на 1ви Април.Овие луѓе биле нарекувани „глупчовци“ и биле предмет на исмејувањеод помладите. Биле кажувани шеги на нивна „сметка„ , смешни невистини, им биле праќани покани за забави кои воопшто не се одржувале. Тие луѓе биле нарекувани „Априлски риби“, бидејќи лесно наседнувале на триковите и шегите како што рибата лесно се фаќа на јадица.

Со текот на времето обичајот да се каже некоја шега или направи некој смешен трик продолжила на секој 1ви Април. Оваа традиција не само што станувала се попопуларна туку почнала да се шири од Франција насекаде во светот. Најпрво во Англија и Шкотска а потоа преку Американските колонии и во Америка и во целиот свет.

ВО МАКЕДОНИЈА како се празнува?

Па сите си знаеме нели? Со маскембали во градинките, училиштата а навечер по дискотеките и кафулињата... Маскираните деца и ученици се собираат на градските плоштади и паркови шетаат по градските улици и предизвикуваат внимание, смеење, коментари и на сите им е забавно.

Се смислуваат разни шеги и трикови а на крајот по успешниот трик оној што го „наседнал“ другиот извикува АПРИЛИ ЛИ ЛИ!

Па без разлика каде се наоѓате на овој ден немојте да бидете изненадени ако некој се пошегува со Вас!


ПРВОАПРИЛСКИ ТРИКОВИ

Како да ги „наместиш“пријателите и најблиските на денот на шегата ???!!!

Еве неколку идеи.... само внимавај дури ни на Први Април шегата да не биде премногу „солена“ или болна за оние за кои ја подготвуваш!

Потруди се на сите да им биде забавно и смешно!


Кога ќе сакаат да си одат пријателите на брат ми ќе им треба малку повеќе време.....


А кога ке се разбуди и ке се погледне во огледало…….Хе хе хе Ке има што да види!

Е.. за оваа финта ви треба базен….и маска на ајкула…..


Оваа финта…..хммм…па ….малку е невкусна а може да биде и болна и затоа …ЗАБОРАВЕТЕ ЈА!!!


1 comment:

Внеси го својот коментар!